آیینه ایام
ما را در سروش دنبال کنید
یاران آب در چهارمحال و بختیاری
پژوهش و فناوری


حوزه فعاليت‌هاي واحد


کد مطلب: 329173
ذخيره‌سازي بيش از 250 نمونه خون بندناف نوزاد در چهارمحال و بختياري
تاریخ انتشار : 1397/03/05

ذخيره‌سازي بيش از 250 نمونه خون بندناف نوزاد در چهارمحال و بختياري

مسئول نمايندگي بانک سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف نوزاد چهارمحال و بختياري گفت: تاکنون بيش از 250 نمونه خون بند ناف نوزاد در سطح استان جمع‌آوري و به تهران ارسال شده است که پس از طي آزمايشات مختلف اين نمونه‌ها فريز شده‌اند.
به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي چهارمحال و بختياري، فاطمه روستايي با اشاره به اينکه اکنون در سه شهرستان شهرکرد، فارسان و بروجن مراکز نمونه گيري از خون بندناف نوزاد فعال هستند، اظهار کرد: در حال حاضر دفتر نمايندگي بانک خون بند ناف رويان در سطح استان در بيمارستان هاجر شهرکرد مستقر است و در اين دفتر مشاوره‌هاي اوليه عقد قرارداد، هماهنگي‌ براي اجراي نمونه‌گيري، ارسال نمونه به تهران و ... انجام مي‌شود.
وي افزود: تاکنون بيش از 250 نمونه خون بند ناف در سطح استان جمع‌آوري و به تهران ارسال شده است که پس از طي آزمايشات مختلف اين نمونه‌ها فريز شده‌اند.
روستايي با اشاره اينکه سال گذشته در دريافت نمونه خون بندناف نوزاد رشد 43 درصدي حاصل شده است، تصريح کرد: امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 66 درصد رشد داشته است.
وي با بيان اينکه در سال گذشته دو رتبه برتر در ميان نمايندگي‌هاي کوچک کسب شد، تصريح کرد: بيشترين درصد رشد نمونه فريز شده در سال گذشته در سطح کشور نيز در اين نمايندگي حاصل شده است.
روستايي با تاکيد بر اينکه فرآيندجمع آوري خون بندناف نوزاد به صورت کاملاً استريل، بدون درد و بدون تداخل در روند زايمان مادر صورت مي گيرد گفت: خونگيري مي تواند به صورت داخل رحمي و يا خارج رحمي انجام شود که در هر دو صورت هيچگونه آسيبي به مادر يا نوزاد وارد نمي گردد و حجم خون جمع آوري شده مي تواند بين 60 تا 200 سي سي باشد که اين فرآيند کمتر از 5 دقيقه در زمان زايمان بطول مي انجامد.
وي گفت: اکثر بيماري‌هاي خوني صعب‌العلاج مانند سرطان‌هاي خون، سرطان‌هاي مغز استخوان، تالاسمي‌هاي ماژور و فلج مغزي از بيماري‌هايي است که در حال حاضر در کشور با استفاده از سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف قابل درمان هستند و اين در حالي است که تحقيقات براي درمان بيماري‌هاي ديگر در حال انجام است.
روستايي خاطرنشان کرد: به دليل توانايي منحصربه فرد سلول‌هاي بنيادي، اين سلول‌ها امروزه از مباحث جذاب در زيست شناسي و علوم درماني هستند هم چنين تحقيقات در اين زمينه دانش ما را درباره چگونگي رشد و تکوين يک اندام از يک سلول منفرد افزايش داده و مهم‌تر آنکه به فهم مکانيزم جايگزيني سلول‌هاي سالم با سلول‌هاي آسيب ديده کمک کرده است.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آموزش‌های کوتاه‌مدت و دانشگاهی


 
دبیرخانه مشاغل خانگی
مسابقات فرهنگی

سامانه ها
اتوماسیون اداری (لینک 1)
اتوماسیون اداری (لینک 2)
آمار سایت
امروز
2331
دیروز
2103
هفته
11829
کل
461963
 
 
 
 
تمام حقوق برای :: جهاد دانشگاهی واحد چهار محال و بختیاری :: محفوظ است. تلفن تماس: 33380722  -  038   فاکس: 33380316  -  038